Szukaj na stronie

Czy wiesz, że

Parasole reklamowe zadrukowywane są najczęściej metodą sitodruku

Wybierając firmę oferującą parasole z nadrukiem należy zwracać uwagę przede wszystkim na jakość nadruku a później na jego cenę

Nadruk reklamowy to jedna z metod znakowania artykułów reklamowych jakimi są breloczki


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Rodzaje nadruków

Istnieje wiele różnorodnych technik nanoszenia nadruków na tekstyliach. Jedne z nich znane są już od lat a inne powstają dzięki nowym technologiom.

Nowoczesne maszyny pozwalają na coraz lepsze odwzorowanie projektu graficznego na produkcie. Poniżej zamieszczone zostały najbardziej popularne techniki nanoszenia nadruków stosowane na naszym rynku.

 
SITODRUK

Jest to obecnie najpopularniejsza metoda wykonywania nadruków. Dzięki tej technice możemy wykonywać nadruki na papierze, tekturze, foliach, metalach, butelkach (szklanych i z tworzyw sztucznych) itp. Zaletą sitodruku jest jego wysoka odporność na pranie oraz malejące koszty w miarę zwiększania się nakładu.

Aby wykonać nadruk metodą sitodruku konieczne jest przygotowanie matrycy z siateczki, np. z metalu naciągniętej zwykle na aluminiowej ramie, na której wykonany zostaje szablon z emulsji światłoczułej. Szablon z emulsji powstaje w ten sposób, że siatkę powleka się emulsją światłoczułą, którą po wyschnięciu naświetla się a następnie wypłukuje nienaświetloną emulsję i suszy się. Gotowy już szablon z utwardzoną warstwą światłoczułą stanowi negatywowy obraz drukowanego wzoru. Oczka nie pokryte utwardzoną emulsją światłoczułą stanowią rzeczywisty wzór nadruku.

Na tak wykonany szablon, ułożony na specjalnym stole (zwanym karuzelą), za pomocą rakli nanosimy wysokiej jakości farbę, która przeciskana przez oczka nie pokryte emulsją tworzy określony nadruk. Następnie produkt pokryty farbą przepuszcza się przez tunel termiczny w którym panuje bardzo wysoka temperatura aby utrwalić nadruk.

W zależności od użytych farb (np. farby odblaskowe, puchnące) na produkcie na którym chcemy umieścić nasz nadruk powstają różnorakie efekty. Metoda sitodruku stosowana jest najczęściej przy nadrukach na odzieży reklamowej.

 
TERMOTRANSFER

Technika ta pozwala na wykonywanie nadruków na ceramice, szkle, koszulkach, czapeczkach, torbach, puzzlach, podkładkach pod myszki itd.. Termotransfer polega na termicznym wgrzaniu w materiał wcześniej przygotowanego nadruku (nadruk przygotowywany jest na specjalnym papierze transferowym albo folii flex/flock - w zależności od tego na jaką powierzchnię ma być naniesiony).

Po wydrukowaniu (papier transferowy) czy też wycięciu na ploterze (folia flex/flock) interesującego nas motywu, układamy go np. na koszulce i wgrzewamy za pomocą prasy termicznej. Nadruk zostaje przeniesiony w wyniku działania wysokiej temperatury i nacisku.

Nadruki termotransferowe charakteryzują się wysoką wyrazistością kolorów, dobrą jakością oraz dużą wytrzymałością.

 
TAMPONDRUK

Tampondruk jest to specjalna technika druku polegająca na naniesieniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Po wysuszeniu nadruk jest niezmywalny i nie można go zdrapać. Technika ta wymaga wykonania matrycy.

Ten rodzaj nadruku stosowany jest najczęściej przy większych nakładach.

Tampondruk stosuje się do wykonywania napisów na powierzchniach bardzo zróżnicowanych (np. wypukłych), począwszy od długopisów, poprzez różnorakie artykuły ze szkła przez, aż po panele różnego sprzętu AGD i RTV.

 
NADRUK OFFSETOWY

Historia offsetu sięga końca XVIII i wiąże się z wynalezieniem nowej techniki druku – litografii.

Druk offsetowy używany jest przez praktycznie wszystkie większe firmy drukarskie. W tej technice druku obraz przenoszony jest z formy drukowej na podłoże drukowe (np. papier, karton, folia samoprzylepna czy smycz) za pomocą gumowego cylindra.

Tą techniką wykonywane są między innymi nadruki na papierze firmowym, wizytówkach, kopertach, zaproszeniach, dyplomach, bloczkach samokopiujących, etykietach oraz ulotkach.

 


Valid XHTML and CSS.